Family Office: Dolazi vreme i za to
Zašto tema family office-a nije bila aktuelna u našem regionu pre 10-ak godina? Po mom mišljenju, postoje dva ključna razloga
Nasleđivanje porodičnih kompanija treba da pokreće strast
Porodične kompanije ne smeju biti sigurne kuće za članove porodice. Ovde ne mora da važi "kod kuće je najbolje" jer ta ideja može dovesti do nesposobnih rukovodioca, nezadovoljne dece, odliva saradnika i menadžera koji nisu iz porodice i na kraju i do loših rezultata poslovanja
Dr Isak Adižes – Predgovor knjizi „Osnivači, naslednici, menadžeri“
Najteža promena liderstva je nasleđivanje unutar porodice kada se vođstvo prenosi sa osnivača na sledeću generaciju.
Intervju Milovana Zvijera časopisu BIZNIS I FINANSIJE
„Bavljenje porodičnim kompanijama pružilo mi je osećaj da zaista mogu nešto da promenim tj. da doprinesem našem društvu, makar na mikro nivou. Iako i rad za globalne kompanije ima dobrih strana, sada ipak neposrednije vidim rezultate rada, vidim kakvu korist on može da donese ljudima. To je nezamenljiv osećaj.“
Boris Vukić o tranziciji u porodičnim kompanijama za PCPress Podcast
Za drugi deo koji delimo sa vama Vesna je postavila puno pitanja:
Snalažljivost i znanje
Jedan od bitnijih izazova u radu na planiranju generacijske tranzicije u porodičnim kompanijama je razumevanje zašto je većini pripadnika druge generacije (deca osnivača) važno da zauzmu čelne upravljačke funkcije.
Dve trećine obiteljskih kompanija ne preživi smenu generacija
Na slici koju vidite nalazi se grinja, a ispod ovih uvodnih slova je odličan studiozni tekst Petrice Đaković objavljen na stranicama Forbes Srbija. Šta ih povezuje?
„Nije sine pristojno o tome razgovarati za života“
U sećanje mi navire odgovor koji je dobio jedan naslednik od oca kada ga je upitao kako on vidi položaj i odnos dece jednog dana kad ga ne bude bilo – „Nije sine pristojno o tome razgovarati za života“.
PORODIČNA kompanija ili porodična KOMPANIJA
Problem se po pravilu javi kada nemaju svi članovi porodice iste interese i potrebe, a svi misle da imaju ista prava na jednoj stvari. A porodičnu kompaniju doživljavaju kao jednu stvar.
Zašto kažeš porodična kompanija, a misliš na …?
Postoji jedna zanimljiva tendencija a to je da se termin porodične kompanije sve češće koristi i tamo gde mu mesto nije. Ako neznanje ili nerazumevanje stavimo u kategoriju „rešivo“ (jer sve može da se vremenom nauči ili razume), postoji i kategorija „marketinški privlačno“ (što je možda malo teže rešivo).
Porez na nasledstvo, moguć odgovor na pitanje: „Za koga sam sve ovo stvarao!?“
Koliko ste puta čuli: „Taj je obezbedio naredne tri generacije“? Siguran sam vrlo često, ali da li ste ikada u našim krajevima upoznali nekog ko i dalje uživa u plodovima rada svog pradede?
Razvoj poslovanja kroz kupovinu ili prodaju kompanija
Generacija iskusnih osnivača shvata da prodaja kompanija nije predaja. Mnogi mlađi osnivači pokreću kompanije sa idejom da će ih prodati ili bar naći investitora i partnera. I među jednima i među drugima nemalo je onih „večito mladih“ i mladih preduzetnika koji bi radije investirali u razvoj svog biznisa nego „u ciglu“.
Ko je stvarni vlasnik porodične kompanije?
Ručam sa jednim prijateljem (inače, preduzetnikom – osnivačem) i kažem mu da treba da napišem tekst čiji je naslov „Ko je stvarni vlasnik porodične kompanije?“ a on mi, kao iz topa, kaže „Supruga!“.
To kaže moj prijatelj, a šta kažu propisi, šta kaže praksa?
Fabrike menadžerima - Sloboda vlasnicima
Recenzija knjige „Sistemska transformacija“ Fuada Šišića
Šekspir je mudriji od naroda
Šta se dešava, kolika je uspešnost tranzicije u porodičnim kompanijama kod nas? Da li je kod onih koji prilježno rade na „4 pripreme“ veća verovatnoća da će generacijska tranzicija biti uspešna?
Tradicije nemamo, znanje i iskustvo imamo
Peti po redu, celodnevni BIZIT seminar o porodičnim kompanijama (19. april 2023, Beli dvor, Beograd) ima jasnu poruku - „Tradicije nemamo, iskustva imamo!“. Na žalost, mi u Srbiji i regionu TRADICIJE NEMAMO.
Kada je prodaja obiteljske tvrtke poraz, a kada pobjeda?
Željena generacijska tranzicija u obiteljskim tvrtkama jest ona u kojoj tvrtka nastavlja uspješno funkcionirati, a članovi obitelji imaju normalan nedjeljni ručak.
Intervju Borisa Vukića časopisu Biznis i finansije
Glavna odlika osnivača je da svoj posao poznaju do najsitnijih detalja i da probleme rešavaju u hodu, ponekad i intuitivno. Njihovi naslednici, međutim, često nisu poput svojih roditelja, a nisu se ni „kalili“ u istim uslovima. Ali, oni i ne treba da budu isti kao osnivači, jer uglavnom nasleđuju razvijeno preduzeće kojem nije potreban preduzetnik da ga vodi, već – menadžer.
Tajanstveni svet porodičnih kompanija
Kurs za mlade naslednike ⏰29. mart 2023. (prvo predavanje od ukupno 6) 📌Online sesije, preko aplikacije Zoom 👨💼 7 iskusnih predavača
"Ja sam slobodan čovjek"
Uvijek moramo biti svjesni uticaja vanjskih i unutrašnjih okolnosti, koje ponekad mogu biti i specifične. Tako da svaki proces transformacije je jedinstven i poseban za svaku firmu pojedinačno i ne može se preslikavati na neku drugu.