Profesionalno upravljanje obiteljskom imovinom

 

ŠTO JE ALOKACIJA IMOVINE?

Postoji li neki tajni recept za uspjeh u investiranju i upravljanju imovinom na duge staze.

Postoji, i taj recept se zove alokacija imovine.

Ona je glavni uzrok i kratkoročnih fluktuacija portfolija i njegovog dugoročnog prinosa.

 Alokacija predstavlja kombinaciju četiri osnovne vrste imovine::

  • dionice;

  • obveznice;

  • gotovina (novac u banci, blagajnički i trezorski zapisi);

  • alternativna ulaganja (privatne nekretnine, privatni biznis, zlato, kriptovalute i sl).

ŠTO JE WEALTH MANAGEMENT?

Profesionalno upravljanje imovinom (wealth management) obuhvaća alokaciju imovine, upravljanje kratkoročnim sredstvima, upravljanje rizikom, te financijsko planiranje.

Cilj je osigurati dugoročan rast imovine i ispunjenje financijskih ciljeva obitelji.

ŠTO JE INVESTICIJSKA POLITIKA?

Nakon što razmislite o financijskim ciljevima, te napravite popis trenutne imovine i izvora prihoda, trebate odlučiti koje vrste imovine želite imati u portfoliju u budućnosti.

Investicijska politika je dokument koji definira ciljeve investiranja i strategije koji će se koristiti za ispunjenje ciljeva.

Ona daje odgovore na pitanja u što ćete investirati i zašto.

Ako svoj plan ne stavite na papir, detalji će vremenom postati nejasni, a može se dogoditi i da zaboravite prvobitni plan, ili da prečesto mijenjate mišljenje. S druge strane, kada svoje planove zapišete, moći ćete ih se pridržavati.

ŠTO INVESTICIJSKA POLITIKA TREBA OBUHVATITI?

Family Business Advisory konzultanti u radu s poduzetničkim obiteljima vode proces tako da se već na prvom listu investicijske politike pokriju ona najvažnija pitanja.

Ovo su neka od pitanja koje je uobičajeno definirati investicijskom politikom.

  1. U slučaju da se obitelj pojavljuje kao investitor, na koji način će se donositi odluke unutar obitelji? Tko je ispred obitelji ovlašten za komunikaciju s brokerima i drugim vanjskim suradnicima?

  2. Koja je svrha investiranja, kvantificirani cilj i vremenski horizont? Koje je razdoblje u kojem investirana sredstva neće biti potrebna? Npr. moramo uštedjeti 200.000 eura u sljedećih 15 godina kako bismo djeci platili studij u inozemstvu. 

  3. Očekuje li se od investicije, pored povećanja glavnice, i generiranje redovnih prihoda? Npr. potrebno je 5.000 eura mjesečno za tekuće troškove.

  4. Kolika je tolerancija na rizik? Npr. ako vrijednost dionica u koje se investiralo privremeno padne 40%, hoće li investitor čekati da se cijena oporavi ili će htjeti odmah prodati.

  5. Koja su ograničenja prilikom investiranja? Npr. zbog obiteljskih vrednosti se želi izbjeći investiranje u duhansku industriju, ili se zbog poreznih razloga izbjegavaju dionice tvrtki koje isplaćuju dividendu.

  6. U koje vrste imovine (dionice, obveznice, gotovina, nekretnine, zlato, privatni biznis, startupi, kriptovalute…) i u koja geografska područja će se investirati, te u kom omjeru? Koje vrste imovine ne želimo u portfoliju?

  7. Na koji način će se portfolio rebalansirati? Npr. kako bi se zadržali definirani omjeri između različitih vrsta imovine, jednom godišnje će se prodati dio imovine čija je vrijednost porasla, a dokupiti ona imovina čija je vrednost pala.

  8. Što su odgovornosti i ovlasti financijskog savetnika i brokera?

  9. Kako će se nadgledati troškovi upravljanja portfolijom (npr. broker, banka, upravljanje fondom…)?

  10. Koliko često će se investicijska politika revidirati?